slider

PONUKA PRÁCE!

Od 9.6.2014 nájdete na www.smrecany.sk aktualizovaný PDF-dokument obsahujúci voľné pracovné miesta ponúkané ÚPSVaR Liptovský Mikuláš.

Vyhľadať článok v kategórii Naše spolky

 

Akceptácia a spolužitie so zrakovo postihnutými občanmi

štvrtok, 14 marec 2019 00:00
Žijú medzi nami, my ich vidíme ale oni nás nie. Napriek tomu ich občas prehliadneme hoci majú v ruke bielu palicu a po boku vodiaceho psa. 
 
Pavol Kéri a Tomáš Kollár boli hosťami na našej besede dňa 10. marca 2019 na tému "Akceptácia a spolužitie so zrakovo postihnutými občanmi". Dvaja mladí ľudia s rovnakým osudom prišli o zrak rôznym spôsobom. Pavol pri autonehode v zahraničí a Tomáš postupne, v priebehu niekoľkých rokov. Ako Pavol povedal - "Bum a bola tma". Nemal možnosť si na to postupne zvykať ako to bolo v prípade Tomáša. Napriek tomuto znevýhodneniu sa nevzdali, sú plní chuti do života a pozitívnej energie, ktorej majú na rozdávanie. Majú svoje méty, ktoré sa snažia nielen dosahovať ale aj prekonávať. Pavol je aktívny športovec-bežec, ktorý sa zúčastňuje polmaratónov a verí, že sa mu niekedy podarí zabehnúť aj maratón. Veľmi mu pomáha jeho mama a priatelia. Tomáš má manželku a dvojročnú dcéru a ako zrakovo postihnutý vyštudoval vysokú školu so zameraním na IT. Keď chlapci rozprávali o tom, čo všetko v živote, napriek svojmu postihnutiu, zvládli, mnohí zo účastnených tomu možno ani neverili. Obdivuhodní to ľudia! Ďakujeme, že ste prišli medzi nás a podelili sa s nami o vaše životné skúsenosti. 
 
http://emuzeum.cz/videa/videa-zrakove-znevyhodneni/ahoj-vies-kto-som-soubor-filmu-o-zivote-zrakove-postizenych-a-take-jejich-vodicich-psu
 
Na tejto stránke nájdete video "Ahoj, vieš kto som?", ktoré vám bude nápomocné pri kontakte so zrakovo postihnutými ľuďmi v rôznych situáciách. 
 
Text a foto: Mgr. Iveta Kročanová
top