slider

PONUKA PRÁCE!

Od 9.6.2014 nájdete na www.smrecany.sk aktualizovaný PDF-dokument obsahujúci voľné pracovné miesta ponúkané ÚPSVaR Liptovský Mikuláš.

Vyhľadať článok v kategórii Naše spolky

 

NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY

FSk Smrečany na Východnej

sobota, 23 september 2017 00:00
FSk  Smrečany na Východnej

Východná 2017

     To, že zabezpečiť obživu rodiny bolo aj v minulosti pre obyčajných ľudí ťažké a náročné, prezentoval v amfiteátri vo Východnej večerný program pod názvom „Keď ja pôjdem, povandrujem...“. Folklórne súbory, skupiny i jednotlivci (hlavne zo severnejších, za starých čias chudobnejších kútov Slovenska) ukázali život vandrovníkov – murárov z Liptova a kysuckých drotárov na ďalekých cestách za robotou.

     Pre našu folklórnu skupinu to bol ďalší posun – bolo treba (okrem našich bežných krojov) pozháňať aj „panskejšie“ oblečenie a obutie, v ktorom sa vracali murári i šichníci a šichníčky z múračiek. Oprášili sme časť programu k 30. výročiu činnosti našej folklórnej skupiny (naše murárske pesničky), začleneného do scenára Mgr. art. Mirky Palanovej na piatkový večerný program Folklórneho festivalu Východná 2017 a spolu s Folklórnou skupinou Poludnica  a ľudovou hudbou Jara Hrnčiara sme divákom /ktorých bolo na naše  prekvapenie neúrekom/ ukázali návrat – vítanie murárov s rodinou, priateľmi a známymi po šiestich mesiacoch roboty v Pešti.

     Program prezentoval, aké dlhé boli cesty za prácou, aká náročná bola každodenná robota na stavbách, pri drôtovaní, aj smútok za rodinou a krajom. Dôležitá však bola spolupatričnosť, skromnosť, zdieľnosť.

     Naši murári a ich pomocníci zo zárobku, ktorým pomohli rodine ako-tak vyžiť, doniesli z cesty každému členovi rodiny dáku drobnosť – stužky do vlasov, šatky, trochu dohánu, ... Žili doma i na cestách v spoločenstve, ktoré si pomáhalo, podporovalo sa. Možno aj toto je odkaz pre nás a naše deti.....

A jedna kapitola  histórie  folklórnej skupiny sa zatvára.

S batohom cez hory na MDD

streda, 14 jún 2017 19:44
S batohom cez hory na MDD

V sobotu 10. júna 2017 sa, aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu, konala oslava Medzinárodného dňa detí. Ani dážď nás neodradil a stretli sme sa o 15. hodine pri kultúrnom dome v hojnom počte. Na začiatku deti vytvorili niekoľko tímov a po zaregistrovaní svojej účasti absolvovali viacero stanovíšť, na ktorých plnili rôzne úlohy. Sadili stromčeky, rozpoznávali základné druhy stromov podľa ich listov na konári, odtláčali svoju dlaň na plátno a iné.
My sme si na nich prichystali úlohu zbaliť si batoh na výlet do hory. Deti mali k dispozícii hromadu rôznych vecí, z ktorých mali vybrať to najpotrebnejšie. Následne s batohmi na chrbtoch prekonávali rôzne prekážky. Po absolvovaní všetkých stanovíšť na nich čakal sladký balíček. Na záver sme sa všetci zišli v kultúrnom dome, kde sme si pochutnali na guláši z diviny, koláčikoch, ktoré upiekli naše starostlivé mamy a staré mamy a na cukrovej vate, ktorej výrobu sme si mohli vyskúšať. Vďaka patrí všetkým, ktorý sa podieľali na príprave podujatia a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k radosti v detských očkách.

Text a fotografie: Natália Kročanová

top