slider

PONUKA PRÁCE!

Od 9.6.2014 nájdete na www.smrecany.sk aktualizovaný PDF-dokument obsahujúci voľné pracovné miesta ponúkané ÚPSVaR Liptovský Mikuláš.

Vyhľadať článok v kategórii Naše spolky

 

FSk Smrečany na Východnej

sobota, 23 september 2017 00:00
FSk  Smrečany na Východnej

Východná 2017

     To, že zabezpečiť obživu rodiny bolo aj v minulosti pre obyčajných ľudí ťažké a náročné, prezentoval v amfiteátri vo Východnej večerný program pod názvom „Keď ja pôjdem, povandrujem...“. Folklórne súbory, skupiny i jednotlivci (hlavne zo severnejších, za starých čias chudobnejších kútov Slovenska) ukázali život vandrovníkov – murárov z Liptova a kysuckých drotárov na ďalekých cestách za robotou.

     Pre našu folklórnu skupinu to bol ďalší posun – bolo treba (okrem našich bežných krojov) pozháňať aj „panskejšie“ oblečenie a obutie, v ktorom sa vracali murári i šichníci a šichníčky z múračiek. Oprášili sme časť programu k 30. výročiu činnosti našej folklórnej skupiny (naše murárske pesničky), začleneného do scenára Mgr. art. Mirky Palanovej na piatkový večerný program Folklórneho festivalu Východná 2017 a spolu s Folklórnou skupinou Poludnica  a ľudovou hudbou Jara Hrnčiara sme divákom /ktorých bolo na naše  prekvapenie neúrekom/ ukázali návrat – vítanie murárov s rodinou, priateľmi a známymi po šiestich mesiacoch roboty v Pešti.

     Program prezentoval, aké dlhé boli cesty za prácou, aká náročná bola každodenná robota na stavbách, pri drôtovaní, aj smútok za rodinou a krajom. Dôležitá však bola spolupatričnosť, skromnosť, zdieľnosť.

     Naši murári a ich pomocníci zo zárobku, ktorým pomohli rodine ako-tak vyžiť, doniesli z cesty každému členovi rodiny dáku drobnosť – stužky do vlasov, šatky, trochu dohánu, ... Žili doma i na cestách v spoločenstve, ktoré si pomáhalo, podporovalo sa. Možno aj toto je odkaz pre nás a naše deti.....

A jedna kapitola  histórie  folklórnej skupiny sa zatvára.

Teta Božka

utorok, 11 apríl 2017 15:28
Teta Božka

     Vidieť, že Boh je milostivý, môžeme i dnes – znovu otvoril svoju náruč, aby upokojil, čo v kľude nebolo, vyliečil boľavé, prijal, čo pred vyše 81 rokmi daroval. Veľa veciam nerozumieme... Treba tam hore viac spevu? Pripomenúť tradície? Preto znovu vyberal aj v radoch smrečského folklóru?

     Otázky, na ktoré nečakáme odpovede...

     Vo folklóre bola odjakživa -  spev, dané pravidlá života – povinnosti, každodenný rituál úloh boli súčasťou jej života. Do Smrečian prišla zo Žiaru, prijala odlišnosti susediacich obcí a v skupinke ľudí, zapálených pre pieseň a tradíciezačala žiť život smrečianskeho folklóru. Nielen v našom regióne, ale aj na vystúpeniach na Podpoľaní na slávnostiach v roku 1979, kedy začíname písať novodobú históriu našej folklórnej skupiny, na nahrávkach dlhohrajúcej platne v Banskej Bystrici, ale hlavne na nespočetnom rade vystúpení FSk v našej obci, Pribyline, Liptovskej Tepličke, Sliačoch....                                                 Ukázala, ako sa má spievať. Vďaka jej spomienkam môžeme aj dnes potešovať divákov detailami starého života v našich scénických programoch.

 Za všetko jej ďakujeme. Za  ochranné krídla, ktoré poskytovala svojim „folklórnym“ deťom, za humor, ktorým odľahčovala vystúpenia, sama sa chvejúc, za pokoj, ktorý nám dávala, keď sme strácali istotu v slove i speve. Naďalej, tak ako všetci členovia folklórnej skupiny, ktorí už spievajú v nebeskom chóre, bude s nami pri každom nácviku, pri každom vystúpení.

Rozlúčka s Ujom Emom

piatok, 17 február 2017 07:51
Rozlúčka s Ujom Emom

UJO EMO!

 

Stretávali sme sa pri ľudovej piesni ...

Teraz tu stojíme v takej zvláštnej tiesni.

Spievali sme po dedinách, horách, ba aj v meste,

dnes prišiel čas rozlúčiť sa, na poslednej ceste.

Zaspievalo vtáča na kosodrevine,

čo komu súdenô, že ho vraj neminie!

Vám bolo súdenô – siať žitko za horami ...

siali ste aj pieseň, lásku medzi nami.

A keď sa už teraz musíte poberať.

Oddýchnite si! My všetko požneme! Veď bude čo zberať!

Keď pôjdeme dneska cez lipovú alej,

sľubujeme! Všetko čo nažneme, zasejeme ďalej!

A spievať si budeme! Nebudeme ticho – nemo.

Ďakujeme Vám za všetko! Drahý ujo EMO!

 

Martin Šimún

 

 

 

Vianočné koledovanie

streda, 15 február 2017 21:03
Vianočné koledovanie

Mnohovážení páni hospodári!Pri prichode našom, zvestujem vám radosť velikú, ktorá bude celému svetu.Narodil sa nám spasiteľ , všetkého sveta vykupiteľ. Keď to pastieri počuli, po domach išli a vinšovali tak  aj my vám vinšujeme  aby vás  ten novorodený pán Ježiš Kristus od všelijakej zlej príhody zachrániť ráčil, ako vás tak podobne aj dom váš , aby ste stále  hodne úžitku mali aby ste aj nám pastierom k živnosti dopomôcť mohli a pri tom vám vinšujeme šťastlivé a veselé sviatky 

V Žiarskej pod Krásnym

pondelok, 14 november 2016 20:06
V Žiarskej pod Krásnym

Hora, hora, vysoká si,

keď ťa vidím, zaspievam si.

/:Veď sa v hore dobre spieva,

keď ma srdce pobolieva.:/

V  pustej hore, bukovine,

čierny havran vodu pije.

/:A môj milý za mňou žiali,

že mu bývam v inom kraji.:/

Hory, hory, čierne hory,

za vami ma srdce bolí.

/:Za tým mojim rodným krajom,

za Liptovom, za Kriváňom.:/

 

Poďakovanie za úrodu

pondelok, 14 november 2016 20:04
Poďakovanie za úrodu

V nedeľu 2. októbra sa v skanzene v Pribyline stretli všetky folklórne skupiny zo stredného a horného Liptova  aby poďakovali  za tohoročnú, mýslým že vydarenú úrodu. ...........  ,, vraj toho roku bude zbožie dobre sypať,   no veď  u susedov  už napekli chleba z novej múky, a vraj sa vydaril. Veru , treba toho zbožia. To pastierom, to vachtárovi ,  farárovi ,rechtorovi  a kuňdisovi na zôsyp.    Treba si zbožie hneď odložiť na siaťa a dobre s ním gazduvať, lebo do dônovia   delakó" ….......

 

Folklór pod Sidorovom

pondelok, 14 november 2016 20:00
Folklór pod Sidorovom

 Vlkolinec až na druhý pokus. Pre krajne nepriaznivé počasie 17. júla  sa folkór pod Sidorovom posunul až na  nedeľu 4. septembra . A bola to  bodka  za našimi letnými aktivitami. Programom ,, hotuvanie výbavy a Maš- kary",a  aj našimi spevmi sme na festivale pod Sidorovom vo Vlkolínci spestrili posledný deň prázdnin turistom, návštevníkom Vlkolínca, zúčastneným členom folklórnych súborov a skupín, aj sami sebe. Veď rozlúčiť sa  s letom  spevom, je  tá najlepšia vec.

Súťažná prehliadka v speve

pondelok, 14 november 2016 19:57
Súťažná prehliadka v speve

Už o týždeň sme išli do Liptovských Sliačov. 11. ročník medzinárodného medzietnického, ekumenického festivalu Liptovské dni matky mal už tradične bohatý kultúrny program. Tri dni v Liptovských Sliačoch boli spestrené folklórom, divadlom, výtvarným umením i jarmokom tradičných ľudových remesiel. Tu mali naše vystúpenia úplne iný charakter – zúčastnili sme sa regionálnej prehliadky hudobného folklóru,, Veruže mi zahraj". Naša folklórna skupina v Liptovských Sliačoch vystúpila trikrát. Postup na kraj do Habovky sme síce „nevyspievali“, mužská časť našej FSk bola ocenena strieborným pásmom, spoločné vystú- penie bronzovým pásmom, a ženská časť tiež strieborným pásmom. 

Dolnoliptovské slávnosti pod Chočom

pondelok, 14 november 2016 19:54
Dolnoliptovské slávnosti pod Chočom

Leto je čas prázdnin, dovoleniek, rôznych kultúrnych podujatí, festivalov. V tomto období má aj naša folklórna skupina väčšiu možnosť prezentovať svoju činnosť, ukázať zvyky a obyčaje z našej dediny, zaspievať smrečské piesne. Prvé pozvanie sme dostali z Lúčok. V sobotu 23. júla sme sa na Dolnoliptovských folklórnych slávnostiach pod Chočom (bol to už 16. ročník) v amfiteátri s kulisami kopcov, lúk a hôr predstavili plnému hľadisku vďačných divákov s prácami pri sušení sena. Nielen robotou – kosením, hrabaním a zvážaním bol človek živý. Dôležitým bol aj humor prekáračiek, strašenie, či zážitky z vojen rozprávané večer pri ohni, no hlavne ochota pomôcť si v rodine, susedovi. 

Vešanie Jánošíka v Liptovskom Svätom Mikuláši

pondelok, 14 november 2016 19:47
Vešanie Jánošíka v Liptovskom Svätom Mikuláši

 Na stoličných dňoch v Lipt. Mikuláši Spolok Matice slovenskej zinscenoval na námestí pri múzeu odsúdenie a popravu Juraja Jánošíka a členovia  FSk Smrečany sme predstavovali ľud - poddaných, ktorým berú ich hrdinu. (Boli sme tam  my - Smrečanci, lebo aj pri narodení Jánošíka bol Smrečanec. Jánošíka krstil v kostole vo Varíne pán farár Smutko rodák zo Smrečian). 

top